EN ÇOK OKUNANLAR

NASA, 10 bin katrilyon dolar değerindeki asteroidin üzerinde çalışma yaptı

Yurt

Kars'ta PKK/KCK operasyonu: HDP'li yöneticiler de gözaltında

Bedir ALTUNOK/ KARS, (DHA) 01.10.2020 07:48
Kars'ta PKK/KCK operasyonu: HDP'li yöneticiler de gözaltında

Kars'ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik operasyonda, HDP'li belediye başkan yardımcıları ile HDP il ve bazı ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınana Kars Belediyesi Meclis Üyeleri Şevin Alaca, Muzzez Çağrıtekinci, Kaya Naki, Fahrettin Kaya, Ömer Albayrak, Kars İl Genel Meclis Üyesi Suat Bayhan, Kağızman İl Genel Meclis Üyesi Halil Kan, İçişleri Bakanlığı tarafından tedbiren geçici olarak görevlerinden uzaklaştırıldı.

Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, Belediye Başkan yardımcıları Şevin Alaca ile Muazzez Çağrıtekinci, HDP Belediye Meclis üyeleri, HDP İl Genel Meclis üyeleri, HDP İl Başkanı Cengiz Anlı ile partinin bazı ilçe teşkilatı yöneticilerinin de arasında olduğu 19 şüpheli hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yakalama kararı çıkartıldı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince sabah saatlerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 19 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde, belediye başkanlığı binası ile HDP İl binasında arama yapıldı. 

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin, 2014-2015'te, Kağızman ilçesi Çemçe-Madur bölgesi kırsal alanında PKK terör örgütü tarafından kurulan sözde barış ve canlı kalkan çadırında yer aldıkları, söz konusu bölgedeki örgüt mensuplarına yaşamsal malzeme temin ettikleri, teröristlerin 'sözde şehitliği' için düzenlenen açılışa katıldıkları belirlendi. Şüphelilerin ayrıca PKK terör örgütünün Avrupa yapılanması KCDK-E'ye bağlı şekilde Avrupa ülkelerinde faaliyet yürüten illegal dernek adına toplanan paraları örgütle irtibatlı kişilere dağıttıkları, PKK terör örgütünün kadın yapılanması toplantılarına katıldıkları ve burada aldıkları örgütsel talimatları uyguladıkları, PKK/KCK terör örgütü güdümünde yayın yapan haber sitelerine konuşarak örgüt propagandası yaptıkları tespit edildi.

Şüphelilerin ayrıca ölen veya tutuklanan örgüt mensuplarının aile üyelerini işe almak, terör örgütünün şehir yapılanması içinde faaliyet yürütmek, ihalelere girecek kişileri örgüt talimatıyla tehdit etmek ve engellemek, PKK/KCK terör örgütünün sözde anayasası olarak kabul edilen KCK sözleşmesi kapsamında ilçe, köy ve mahalle komisyonları yapılanmalarında faaliyet yürüttükleri de gözaltı gerekçeleri arasında gösteriliyor.

 

HDP BİNASINDA ARAMA YAPILDI

TEM Şubesi ekipleri tarafından evinde gözaltına alınan HDP İl Başkanı Cengiz Anlı, Merkez Mahallesi'ndeki parti binasına getirildi. Parti binasında arama yapan polisler, İl Başkanı Anlı'ya Harakani Hastanesi'nden sağlık raporu aldı. İl başkanı daha sonra ifadesi alınmak üzere Kars Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

 

GÖZALTI SAYISI 21'E YÜKSELDİ

PKK/KCK'ya yönelik Kars merkezli başlayan operasyonda gözaltı sayısı 21'e yükseldi. Kars'ta sabah saatlerinde HDP'li belediye başkan yardımcıları ile HDP il ve bazı ilçe başkanlarının da arasında bulunduğu 19 kişi gözaltına alınırken, Ankara'da 1 ve Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 1 kişi olmak üzere aynı soruşturma kapsamında 2 kişi daha yakalandı. 

HDP’Lİ MECLİS ÜYELERİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Kars'ta yürütülen PKK/ KCK soruşturması kapsamında gözaltına alınana Kars Belediyesi Meclis Üyeleri Şevin Alaca, Muzzez Çağrıtekinci, Kaya Naki, Fahrettin Kaya, Ömer Albayrak, Kars İl Genel Meclis Üyesi Suat Bayhan, Kağızman İl Genel Meclis Üyesi Halil Kan, İçişleri Bakanlığı tarafından tedbiren geçici olarak görevlerinden uzaklaştırıldı.

 

1

NASA, 10 bin katrilyon dolar değerindeki asteroidin üzerinde çalışma yaptı

Erdoğan: Evleri yıkılan vatandaşlarımız için en kısa zamanda yenileri yapılacak
Sarıyer'de ailesiyle tartışıp denize atlayan genç boğuldu
Ataşehir'de çöp konteynerinde patlama
Erbek Apartmanı'nın enkazından 26 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı
Depremin ateşi Bursa'nın Orhangazi ilçesine de düştü
Vatandaş enkaz altında çocuk gördüğünü söyledi, ekipler o noktada çalışma başlattı
Anne ve ikiz kızları sağ kurtarıldı, bir çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
Yılmaz Erbek Apartmanı'nın enkazından arama köpeğinin bulduğu kedi, kurtarıldı
İzmir'deki 6.6 büyüklüğündeki depremin ürkütücü sesi ortaya çıktı
Prof. Dr. Kutoğlu: Bunlar daha büyük depremlerin ayak sesleri
AFAD'dan önemli duyuru
Doç. Dr. Özmen: İzmir depremi beklenen bir depremdi
İzmir'de eğitime bir hafta ara verildi
Prof. Dr. Ercan'dan İzmir depremiyle ilgili iki kritik uyarı
Sığacık'ta tsunami ile sürüklenen balıklar kafe bahçelerine kadar girdi