EN ÇOK OKUNANLAR

Silivri'de bıçaklı kavgada 2 kardeşten biri öldü, diğeri ağır yaralandı 

Kızını öldüren anne: Eşarbımla boğdum

Katliamdan sonra çocuklarıyla vakit geçirip, jandarmayı beklemiş

Yaylada babasının ölüm haberi ile fenalaşan kişi, ambulans helikopterle hastaneye ulaştırıldı

'İsrail virüsü' domatesin koronası

Dini nikahlı eşini 6 ay boyunca zincire bağlayıp, işkence yaptı; tutuklandı

Yurt

Van Gölü'nün uzaydan fotoğrafı, NASA'nın turnuvasında birinci oldu

Gülay KUYUCU/ VAN,(DHA) 13.04.2021 17:32

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) düzenlediği 'Dünya Turnuvası' adlı online fotoğraf yarışmasında finale kalan Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafı, birinci seçildi.

NASA, 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görev yapan astronotlarca çekilen dünya fotoğraflarından oluşan yarışma başlattı. 'Dünya Turnuvası' ismindeki online yarışmada yer alan fotoğraflar arasında Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafı da yer aldı. Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği fotoğrafla birlikte Van Gölü'nün dünyanın en büyük sodalı gölü olduğu bilgisine de yer verildi.Online yarışmada Van Gölü'nün fotoğrafı, 3 turda 28 fotoğrafı eledi ve yarı finale kaldı. Yarı finallerdeki oylama sonucunda da Van Gölü fotoğrafı yüzde 94 oy aldı. Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü fotoğrafı ile Astronot Don Pettit tarafından 2012'de çekilen Amerika kıtası üzerinde hareket halindeki yıldızların göründüğü fotoğraf finale kaldı.


 

'Van Gölüne oy ver' hashtag çalışması ile kentte yaşayanlar sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaparak herkesin oy vermesi için destek isterken bu paylaşımlarıyla Türkiye gündemine de girmeyi başardı. Sadece Van'dan değil Türkiye'nin birçok kentinden ve yurt dışından da destek çığ gibi büyüdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan başta olmak üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da ile Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumlar da Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafı için oy kullanıp, destek istedi.Tüm Türkiye'de oylama için seferberlik başlatılırken oylama sırasında ise NASA’nın sitesi çöktü. Oylama dün sona ererken meraklı bekleyiş de devam etti. NASA bugün yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"32 yarışmacı seçmemize yardım ettiniz ve şimdi bir şampiyon seçtiniz. 5 turda 930 binden fazla oy kullanıldı ve Dünya Turnuvası 2021'in birincisi Van Gölü'nün fotoğrafı"

EMİNE ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) düzenlediği 'Dünya Turnuvası' adlı online fotoğraf yarışmasında finale kalan Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafı, birinci seçildi. Fotoğrafın birinci seçilmesinin ardından Van’da büyük sevinç yaşanırken, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Gölü kıyısında açıklamalarda bulundu. Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafının şampiyon olduğunu belirten Vali Bilmez, "Bu süreçte Cumhurbaşkanı ile başta Cumhurbaşkanın değerli eşi Emine Erdoğan hanımefendi olmak üzere tüm bakanlarımız, devlet büyüklerimiz, tüm Türkiye halkı yanımızda oldu, bize destek oldu. Van halkı olarak bize destek olan herkese teşekkür ederiz" dedi.

'VAN GÖLÜ KENARINDA VAN KAHVALTISINA DAVET EDİYORUM'

2016 yılında uzaydan fotoğrafı çeken Astoronot Kate Rubins'e teşekkür eden Vali Bilmez, "Dün akşam itibariyle oylama bitti ve sonuçlar açıklandı. Van fotoğrafı birinci oldu. Astronot Rubins artık bölgemizin tanıtım elçisi oldu. Biz kendisini Van Kahvaltısına davet ediyoruz. Van halkıyla birlikte inşallah Van Gölü'nün kenarında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren kahvaltımızı kendisiyle kahvaltı yapmak istiyoruz. Sizin aracılığınızla onu Van'a kahvaltısı yapmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Fotoğrafı çeken Astronot Rubins'in bir dalgıç olduğunu da hatırlatan Vali Bilmez, "Van Gölü'nde uzun yıllardır yaşayan kısa süre önce keşfedilen ve mikrobiyalitlerde yaşayan Van Mercan Balığı'nı seyri için Van Gölü'nde dalmaya davet ediyoruz. Aynı zamanda bisiklet tutkunu olduğunu biliyoruz. Van Gölü'nde Van Aktivistleriyle birlikte bisiklet turuna davet ediyoruz" dedi.

'O ARTIK FAHRİ HEMŞEHRİMİZ'

Dünyaca ünlü bir gözü mavi, bir gözü kehribar Van Kedisinin yaşadığı Van Kedi Villası'nda da yaşayan bir Van Kedisi'nin kendisine hediye edileceğini belirten Vali Bilmez, "O artık bizim fahri hemşerimiz. İnşallah Van Büyükşehir Belediye Meclis kararıyla da bu hafta kendisini fahri hemşehri olarak kabul edeceğiz. Van Gölü herkesi bir araya getirdi. Sadece Türkiye'den değil, İran'dan, Irak'tan arayıp bu yarışmaya katıldıklarını belirten dostlarımız oldu. Katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Ama inşallah Van Gölü'nü Yaşar Kemal'in hayalindeki gibi bizden sonraki nesillere de masmavi aktaracağız. Biyolojik arıtma tesisini de bitirdik. Bu ay faaliyete alıyoruz. İnşallah Van Gölü'nü masmavi bizden sonraki nesillere aktaracağız ve biz dalgıçları da Van Gölü'ne bekliyoruz" diye konuştu.

'TÜM TÜRKİYE VAN GÖLÜ ETRAFINDA KENETLENDİK'

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ise Van Gölü fotoğrafının birinci gelmesinden dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Özel, "Van'ın şirin İlçesi Edremit'teyiz. Çok mutlu bir anı yaşıyoruz. NASA'nın düzenlediği fotoğraf yarışmasında Van Gölü fotoğrafı oylamada birinci geldi. Şampiyon olarak ilan edildi. Çok sevinçliyiz. Van Gölü sadece Van'ın bir değeri değil, Türkiye'ye dünyaya mal oldu. Bu maviliği bu güzelliği tanıtmaktan çok mutlu olduk. Destek olanlara teşekkür ediyoruz. Tüm Türkiye Van Gölü etrafından kenetlendik bir olduk. Bu birliğin ve beraberliğin devam etmesini diliyorum" dedi.

1

Silivri'de bıçaklı kavgada 2 kardeşten biri öldü, diğeri ağır yaralandı 

2

Kızını öldüren anne: Eşarbımla boğdum

3

Katliamdan sonra çocuklarıyla vakit geçirip, jandarmayı beklemiş

4

Yaylada babasının ölüm haberi ile fenalaşan kişi, ambulans helikopterle hastaneye ulaştırıldı

5

'İsrail virüsü' domatesin koronası

6

Dini nikahlı eşini 6 ay boyunca zincire bağlayıp, işkence yaptı; tutuklandı

7

Thodex soruşturmasında 3 kritik isimden ikisi yakalandı

8

Osmanlı'nın ilk kibrit fabrikası 70 milyon liraya satışa çıkarıldı 

Thodex soruşturmasında 3 kritik isimden ikisi yakalandı
Kızını öldüren anne: Eşarbımla boğdum
Evi bombalanan Filistinli Latif: İşgalcilere silah vermeyi bırakın
Görgü tanığı: Derya ile erkek arkadaşının tartıştığını duymadım
Osmanlı'nın ilk kibrit fabrikası 70 milyon liraya satışa çıkarıldı 
Şişli'de aynı sokakta 45 günde 30 hırsızlık iddiası
Dini nikahlı eşini 6 ay boyunca zincire bağlayıp, işkence yaptı; tutuklandı
Japon milyarder uzaya yapacağı turistik gezi için kesenin ağzını açtı
Ukrayna'da kopan troleybüs elektrik tellerine takılan araba takla attı
Trafik sigortasındaki yeni düzenlemeyle aracılar ortadan kalkıyor
'Akrep, yılan ısırığı vakalarında emme, kesme, buz koyma gibi müdahaleler öldürebilir'
Prof. Dr. Ceyhan: Tedbirler, aşılamadan daha önemli
Hindistan'ı Tauktae fırtınası vurdu: 21 ölü, 96 kayıp
'İsrail virüsü' domatesin koronası
Prof. Dr. Erol: İki hastadan biri kalp krizini evde geçiriyor